TARGALT INTERNETIS ABC MINU LASTEAIAS

2024. aastal on uuenduskuuri läbinud õppematerjal “Targalt internetis ABC minu lasteaias”, mille eesmärk on toetada haridustehnoloogide ja lasteaedade sisekoolitajate teadmisi ja oskusi oma asutuses targalt internetis teemade õpetamiseks.

Materjalid sisaldavad nelja teemamoodulit, mille alt leiab kokku 20* erinevat moodulit:

1. TERVIS JA HEAOLU2. DIGISEADMETE KAITSE3. ISIKUANDMETE PRIVAATSUS4. KESKKONNAKAITSE
1 – Digiturvalisus lasteaias3 – Paroolid ja lukud digiseadmetel (seotud 8. mooduliga)5 – Autoriõigus ja loomevara digitaalses sisuloomes11 – Digiprügi ja korrastatud töölaud
2 – Turvaline ja juhendatud ekraaniaeg4 – Viirusetõrje programmid ja äpid6 – Andmekaitse. Privaatsus. Anonüümsus (seotud 10. mooduliga)15 – Digitehnoloogia mõju keskkonnale  (moodul lastele)
9 – Viisakas suhtlemine internetis (seotud 17. mooduliga)18 – Interaktiivne tahvel lasteaias7 – Sisuloome sotsiaalmeedias
12 – Veebipõhised koostöövahendid19 – Rakendused seadmetes ja veebis (moodul õpetajale ja lapsevanemale)8 – Kontode loomine ja  autentimine
14 – Turvaline käitumine internetis (moodul lastele)10 – Andmete säilitamine, jagamine, hävitamine
16 – Lapse mäng tehnoloogiaga: targad mänguasjad (moodul lapsevanemale ja õpetajale)13 – Lapsed kui autorid ja digisisuloojad (moodul lastele)
17 – Sõbralik ja viisakas suhtleja digimaailmas (moodul lastele)
20 – Digiturvaline juhtimine
*Number iga mooduli ees näitab mooduli raskusastet, st mida suurem number, seda keerulisema raskusastmega materjal.

Iga teema juures on toodud alateemad, eesmärk, õpiväljundid ja viited materjalidele. Materjalid asuvad Google Drive keskkonnas ja need on lingitud vaataja õigustega. Iga avatud materjali saab alla laadida valides Fail->Laadi alla.

Materjalide autorid on Anneli Mõtsmees (Soinaste Lasteaed Laululind), Astrid Randoja (Vaida Põhikool), Elyna Heinmäe (Sutlema-Aespa Lasteaed), Jana Süving (Tallinna Kullatera Lasteaed), Kaire Kollom (Tallinna Ülikool), Kristina Lee (Kohila Lasteaed Sipsik) ja Mari Kummer (Lasteaed Väike Päike).

Materjalide sisu on litsentseeritud Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 rahvusvahelise litsentsiga.

Tegevust rahastatakse projekti „Targalt Internetis“ raames, mida kaasrahastab Euroopa Liit (toetusleping nr 101083543).

Küsimuste korral kirjutage digipadevus@harno.ee

Meeldivat õppimist ja õpetamist!